Про 20 гривень за долар можете забути назавжди, – Андрій Новак

19.03.2016 22:55
По материалам: business-companion.te.ua
Про 20 гривень за долар можете забути назавжди, – Андрій Новак

Скільки у «вазі» гривні – реальної вартості, а скільки – спекуляції. Як впливають на курс української валюти російські банки та падіння рубля. Чи вдасться Україні колись повернутися до співвідношення 8 гривень за долар. Про це виданню «Інформаційний акцент» розповів голова Комітету економістів України Андрій Новак.

– 19 лютого котирування гривні щодо долара на Міжбанку встановилися на рівні 26,9-27 грн/дол. Що вплинуло на пониження курсу української валюти?

– Уже майже рік, принаймні 10 місяців, як немає жодних економічних підстав і причин для девальвації гривні. Усі три чинники, які формують курс, у нас зараз позитивні.

Перше – експортно-імпортний баланс. За підсумками минулого року Україна отримала плюс 615 мільйонів доларів. Це сталося не тому, що ми надто успішно урядували. Просто упав експорт, але ще стрімкіше зменшувався імпорт – переважно за рахунок різкого скорочення купівлі російських енергоносіїв. Так ми отримали позитивне торговельне сальдо.

Другий чинник – платіжний баланс, який враховує ще й прямі фінансові потоки. Він також позитивний – за підсумками минулого року плюс 900 мільйонів доларів. Майже мільярд – на відміну від 2014-го, коли мали мінус 13 мільярдів доларів.

І останній чинник — державний борг. Оскільки Україна отримала реструктуризацію на 4 роки зі списанням частини боргу, це також не тисне на курс гривні.

Отже, жодних підстав для девальвації немає.

Навпаки – є всі можливості для зміцнення. Проте й далі відбувається повзуча девальвація, яка є стопроцентно штучною і спричинена валютними спекуляціями на ринку. І уряд, і НБУ грають у цьому процесі роль спостерігачів. Бо, очевидно, теж отримують зиск від спекулятивних операцій. Інакше я це пояснити не можу.

— Цього тижня курс гривні понизили й політичні баталії. Хоч наступного дня після спроби голосування за відставку уряду Нацбанк пригасив тенденцію. Але вже 19 лютого гривня знову досить суттєво впала.

— У принципі, зараз і гасити особливо нічого, адже валютного ажіотажу немає ні в населення, ні в підприємств, ні в держави. Коли курс падає, ми чуємо різні пояснення голови НБУ. Що в цьому винні свята, або час після свят, або війна, або політика. Я не здивуюся, якщо девальвацію почнуть пояснювати поганою погодою.

— Той факт, що наразі транш від МВФ у підвішеному стані, впливає на курс нашої валюти?

— Це ще одне з популярних виправдань, яке ми часто чуємо від голови Нацбанку. НБУ щомісяця звітує – як у нього зросли золотовалютні резерви, що нині сягнули вже 13,5 мільярда доларів. Золотовалютні резерви зростають, а гривня чомусь падає. Це економічний абсурд. Такого не буває. Пояснення в мене лише одне — штучна девальвація внаслідок спекулятивних ігор на фінансовому ринку.

— То якого курсу варто очікувати найближчим часом?

— Аби знати це, бракує головного – бази прогнозування. Уряд і Нацбанк не розробив курсової стратегії. Реагуватимуть вони завтра, післязавтра на послаблення гривні — чи ні? А якщо відреагують – то зроблять це на якій позначці? Чи фіксуватиме НБУ гривню, і якщо так – то в якій точці? А, може, зроблять валютний коридор? Тоді знову ж таки – в яких межах?

Процес рухається безпланово й хаотично. Спрогнозувати апетити валютних спекулянтів неможливо. Щоденний обсяг торгів – це приблизно 250-300 мільйонів доларів. При цьому 30-50 мільйонів на продаж виставляє НБУ. Одні банки він обмежує в сумах, інші – ні. Це пряма фінансова корупція, будемо називати речі своїми іменами. Подивіться, за яким курсом банки купують долар, а потім за кілька днів – продають. І побачите суму навару, який отримують з нічого. Помножте її на тиждень, місяць чи півроку – і зрозумієте ціну питання.

Горячие новости

При копировании материалов прямая открытая для поисковых систем гиперссылка на cityband.com.ua обязательна. А также